W sobotę, 7 lipca w Hali MOSiR, rozegrano po raz pierwszy turniej crossmintona.

Zasady gry. Grać można na każdej nawierzchni, wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz, bez konieczności rozpinania siatki. Speeder (lotka) został stworzony pod kątem aktywności ruchowej na wolnym powietrzu.

W trakcie gier o charakterze rywalizacji sportowej wyznacza się boisko do gry. Są to dwa kwadraty o boku 5,5 m umieszczone w odległości dostosowanej do poziomu umiejętności graczy. Każdy gracz zajmuje jeden kwadrat i broni go, próbując jednocześnie wbić speedera (lotkę) w pole przeciwnika. Na rysunkach poniżej podano wymiary boisk obowiązujące według norm ICO (International Crossminton Organisation).

Court%20Graphic

Crossminton_Boisko_Wymiary

Obowiązują proste reguły rozgrywek, które zostały opisane w międzynarodowych standardach dla tej dyscypliny sportu. Poniższe informacje pozwolą rozgrywać mecze zgodnie z oficjalnymi przepisami:

Mecz singlowy

Każdy z graczy broni swego pola (kwadratu). Dozwolone jest wychodzenie poza pole. Odbijając speedera (lotkę) zawodnik stara się, by spadł on na pole przeciwnika. Set kończy się, kiedy jeden z graczy uzyska 16 punktów. W przypadku remisu 15:15 lub więcej, grę kontynuuje się dopóki jeden z zawodników nie uzyska dwupunktowej przewagi. Mecz kończy się, gdy jeden z graczy wygra dwa sety. (w przypadku remisu rozgrywa się dodatkowy, trzeci set).

To tyle z prostych zasad crossmintona.
W Hali MOSiR rywalizowali Ci, dla których crossminton to nowość, ale również Ci dla których gra raczej nie ma już tajemnic.
Po niezwykle zaciętych wszystkich pojedynkach, po wielu rozegranych setach, po wielu odbitych speederach – wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce – Sebastian MADEJ (Chorzów), drugi był Adrian WOŁCZYK, trzeci Marek GILETA, a czwarty W. Drwięga. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejny turniej pod koniec wakacji.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, a dochód przeznaczono na Fundację Rodzin Polskich.

Zawody przygotowali: Jerzy Więckowski oraz W. Drwięga.