Inicjatywa wybudowania basenu w Łaziskach należała przede wszystkim do pana Augustyna Pacha, zasłużonego radnego z lat 60-tych. Mówi się, że podobno sam gen. Ziętek wydał zgodę na budowę basenu. Kąpielisko wybudowano w roku 1968, a w 1973 zostało oddane jako basen kryty.

Kąpielisko było czynne od 1 maja do 30 października, gdyż w basenie podgrzewano wodę. W sezonie „Żabkę” odwiedzało około 70 tysięcy osób, czasami nawet 80 tysięcy. Oprócz basenu na terenie kąpieliska znajdowały się również korty tenisowe, siłownia, plac zabaw oraz brodzik dla dzieci.

W ciągu swojego istnienia „Żabka” przechodziła z rąk do rąk: Elektrownia „Łaziska” otrzymała ją od Urzędu Miejskiego w 1986 roku, natomiast w 2001 znowu powróciła do Urzędu.

Budowa nowego Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego „Żabka” rozpoczęła się w maju 2004 r. na podstawie projektu budowlanego opracowanego przez TEAM S.C. z Buska Zdroju.

Realizację rozpoczęto od pawilonu obsługującego pływalnię o powierzchni zabudowy 474,05 m² i użytkowej 614,52 m². Pawilon ten składa się z zaplecza technologicznego zlokalizowanego w części podpiwniczonej, natomiast w części parterowej znajdują się: punkt gastronomiczny, pomieszczenia szatniowo – sanitarne.

Równolegle z realizacją pawilonu rozpoczęto wykopy pod basen pływacki o powierzchni lustra wody 416 m² i głębokości od 140 do 190 cm.

W październiku 2004r. przystąpiono do realizacji basenu rekreacyjnego o powierzchni lustra wody 500 m² i głębokości od 110 cm 135 cm oraz zjeżdżalni typu rynnowego o długości 60m. Pływalnia przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Basen rekreacyjny posiada takie atrakcje jak: sztuczna rzeka, gejzer, grzybek, dysze masażu.

W następnych etapach realizacji wykonano brodzik dla dzieci o powierzchni lustra wody 53 m² oraz źródełko. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano węzeł cieplny cwu z możliwością podgrzewania wody w basenie rekreacyjnym i brodziku dla dzieci. Oprócz tego do podgrzewania wody zainstalowano kolektory słoneczne na dachu oraz skarpie o łącznej powierzchni 490 m², które zostały włączone w układ technologiczny wody basenowej.

Dla uatrakcyjnienia Ośrodka wybudowano 2 korty do tenisa ziemnego o wymiarach 18,3×36,6 m, 2 boiska do siatkówki plażowej 13×22 m oraz boisko wielofunkcyjne o wymiarach 22×44 m i nawierzchni z trawy syntetycznej które w okresie zimowym pełni funkcję lodowiska o wymiarach płyty zamrożonej 20×30 m.

Teren Ośrodka jest zradiofonizowany, całkowicie oświetlony i monitorowany poprzez zabudowane kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Wykonawcą tego zadania było konsorcjum wybrane w drodze przetargu nieograniczonego: Zakład Budowlany inż. Henryka Króla z Łaziska Górnych, „VIR-MAN” Sp. z o.o. z Łaziska Górnych, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe INTEM Mariusz Krawczyk z Katowic.